Czy depresja jest zaraźliwa? część 3

Depresja jest zaraźliwa
Depresja jest zaraźliwa
Depresja jest zaraźliwa. Im bliższa nam jest cierpiąca na nią osoba, tym łatwiej się zaraźić.
Photo by Craig Whitehead on Unsplash

Przyczyny depresji mogą być różnej natury: chorobowe, biologiczne i psychologiczne. Coraz częściej mówi się o tym, że do tych ostatnich należy zaliczyć również po prostu zarażenie.
Depresja jest chorobą zaraźliwą, ponieważ stany emocjonalne mogą być przekazywane innym również poprzez zarażenie danymi emocjami, a czym innym jest depresja, jak nie sumą pewnych emocji: smutku, przygnębienia, niepewności, wycofania. Nie ulega też najmniejszej wątpliwości, że zarazić można się w na wiele sposobów.

Jak można zarazić się depresją – zarażenie empatyczne

Empatyczne zarażenie depresją jest tym bardziej prawdopodobne, im bliższa jest nam osoba, której depresja dotyka. Wyobraźmy sobie na moment, że widoczną oznaką depresji są ciemne, lustrzane okulary. Spostrzegamy nieznaną nam osobę w takich właśnie okularach. Przez chwilę widzimy nawet w nich nasze własne odbicie. Może nawet ze współczuciem pomyślimy o nieznajomym i tym, jaki obraz nas samych w tej chwili widzi.

Im bliższa osoba, tym większe prawdopodobieństwo zarażenia depresją

Teraz wyobraźmy sobie, że takie okulary na co dzień nosi nasz rodzic, dziecko lub partner. To nie jest sytuacja przejściowa, a od wyobrażania sobie świata, jaki widzi on czy ona nie możemy uciec.
Po pewnym czasie zaczynami sami mieć wątpliwość, po której stronie tych okularów znajdujemy się. Obraz osób, które chodzą w lustrzankach jest dość sugestywny, ale pokazuje, że takie osoby widzą tylko siebie odbijającego się w szkłach innych osób i ten obraz poniekąd odpowiada specyfice choroby: chory widzi tylko siebie w chorobie, nie widzi innych, którzy starają się mu pomóc, nie widzi otaczającego świata, nie potrafi dostrzec jego urody.
Cierpiąca ukochana osoba to widok przygnębiający. Jeszcze trudniejsze może okazać się zniesienie braku reakcji na nasze próby pomocy. Temat jak żyć z osobą chorą na depresję zostanie poruszony w osobnym materiale.