Madonna „Human Nature”

Pokolenia dogadują się tym lepiej, im dystans jest większy.

Mocny tekst

Mocny tekst to cykl, w którym prezentujemy pojedyncze zdania ze znanych i mniej piosenek. Zdania te mają jedną wspólna cechę: niezwykłą moc. Przypominają nam o czymś, o czym wielokrotnie słyszeliśmy. Może zbyt często, żeby pamiętać, że warto po ukrytą w wielokrotnie powtarzanym stwierdzeniu moc sięgnąć i wykorzystać ją dla własnych celów.

Uwaga! wszystkie fragmenty tekstów zostały wyrwane z ich autorskiego kontekstu – no, przynajmniej w większości.

HUMAN NATURE

– Oops, I didn’t know I couldn’t talk about you – bezczelnie stwierdza podczas dość intymnej rozmowy dość niegdyś prowokująca wokalistka.
„Oj, [przepraszam] nie wiedziałam, że nie możemy rozmawiać o tobie.”
Tekst jest pseudo-przeprosinami, bardzo skutecznie raniącymi kogoś. Raczej nie zalecamy stosowania go w rozmowach, jednak skutecznie namawiamy do tego, aby zdawać sobie sprawę z faktu, iż taki tekst istnieje, a nawet kiedyś został zaśpiewany.
Po prostu unikajmy sytuacji, w której ktoś będzie uzurpował sobie prawo, by tak właśnie do nas powiedzieć. Nie stawiajmy się ponad sytuacją, nie stosujmy innych praw dla siebie, innych dla pozostałych.
Ktoś kto mówi „Oj, [przepraszam] nie wiedziałam, że nie możemy rozmawiać o tobie” – bez wątpienia przekracza pewne granice, a ktoś, kto to słyszy, musi mieć pewność, że absolutnie nie zasłużył na to.
To jest tekst dziecka do rodzica. Do rodzica, który stosuje inne prawa do siebie, inne do dziecka. Niektórych rzeczy uczymy się od dzieci. Lepiej oszczędzić sobie i dzieciom „Oj, [przepraszam] nie wiedziałam, że nie możemy rozmawiać o tobie”.